Právě si prohlížíte Blechy u psa

Blechy u psa

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Blechy mohou skočit na jakéhokoliv psa a bývají spolu s klíšťaty nejčastější zevní parazité. Období největšího výskytu začíná na jaře. 

Nejčastěji můžete ve zvířecím kožichu najít blechy psí, kočičí, králičí nebo ježčí. Blechy u psa se živí sáním krve, takže většina infikovaných zvířat se poměrně intenzivně drbe. Blechy u svého zvířete poznáte taky podle přítomnosti blešího trusu v srsti.

Psi se velmi často nakazí blechami při kontaktu s dalšími zvířaty. Mohou je také chytnout ale v parku, na sídlišti nebo v lese. Díky silným zadním nohám mohou blechy skákat z hostitele na hostitele, nebo z prostředí na hostitele. Při jejich likvidaci byste se měli obrnit trpělivostí a pustit se do práce. 

Obsah

Jak poznat blechy u psa? 

Je velká pravděpodobnost, že si blech u Vašeho bafana všimnete. Pes se velmi často drbe, je nervózní a snaží se blechy z kožichu vykusovat. Blechy můžete na pejskově kožichu vidět pouhým okem spíše příležitostně nebo při velkém zamoření, nemají rády světlo a nejčastěji se schovávají na břiše a vnitřních stranách stehen zvířete. 

Můžete také použít bleší hřeben, díky kterému také najdete blechy a bleší výkaly. 

Nejlépe jsou v srsti vidět bleší výkaly, které vypadají jako mák nebo mletý pepř. Výkaly poznáte tak, že je zkusíte na bílém ubrousku rozmáčknout a navlhčíte je vodou. Pokud se zbarví do červena, jsou to bleší výkaly obsahující natrávenou krev. 

Jak na blechy u psa – léčba

Při léčbě napadení blechami je potřeba udělat několik kroků. Jako první bychom měli blechy na psovi zlikvidovat pomocí pipety neboli spot-on, tablet, spreje, šampónu. 

Dále musíte ošetřit pejskův pelíšek a všechny místa, na kterých se vyskytuje. Pamatujte, že na zvířeti je „minimum blech“, zbytek se drží právě v jeho prostředí výskytu. 

Především byste se měli zaměřit na mezery v podlaze, spodní strany koberců a další tmavá místa. Rovněž vyperte polštáře, deky, matrace, gauč, předložky v koupelně, dokonce i auto, prostě všechno, kam pejsek chodí. Pokud použijeme vysavač měli bychom ho poté důkladně vyčistit a sáček vyhodit nebo zmrazit. Na gauče, matrace a koberce je vhodné použít tepovač. Vyčištěná místa poté ošetřete insekticidem, nejlépe určeným sprejem na ochranu prostředí proti blechám a larvám. 

Pejska byste měli rovněž několik dní vyčesávat pomoci hřebenu na blechy a pokud najdete, tak mu vytahat vajíčka blech ze srsti. 

Jestli máte doma ještě jiná zvířátka, doporučuje se také ošetření i těchto zvířat. Věnujte pozornost, pokud máte v jedné domácnosti psa a kočky. Jelikož některá antiparazitika jsou pro kočky toxická a naopak.

Pokud je nutné a Váš pejsek se stále drbe, je potřeba bafana zkontrolovat a výše uvedené postupy zopakovat. 

Blechy mohou přenést také tasemnici psí, takže pokud Vašeho pejska napadnou blechy, měli byste ho rovnou i odčervit. Jak a kdy pejska odčervovat Vám radíme v našem článku „Jak často odčervovat psa“

Blechy u psa

Prevence

Pokud byste chtěli pejska před blechami chránit, můžete pravidelně používat pipety neboli spot-on přípravky, speciální obojky, spreje, šampóny nebo tablety, přičemž každý produkt má jinou dobu účinnosti a druh působení. Více se o nich dočtete v našem článku „Antiparazitika pro psy, jak vybrat ten správný“

Pokud máte pejska, který je alergický na bleší sliny, tak byste ho měli pravidelně ošetřovat antiparazitiky. U psa může vzniklá alergie vyvinout FAD – alergitický dermatitida, což je reakce přecitlivělosti na bleší sliny. FAD je jednou z nejčastějších alergických kožních onemocnění u pejsků. Alergie se projevuje zarudnitím a šupinami na kůži. Hrozí také riziko sekundárních kožních infekcí. 

Blechy ve velkém množství mohou způsobit anémii u štěňat nebo psů, v důsledku vysávání krve blechami. 

Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz

Líbil se vám článek „Blechy u psa“? Máme pro vás další články v naší Psí poradně. Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.