Právě si prohlížíte Psí senior – jak se starat o psího seniora?

Psí senior – jak se starat o psího seniora?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Pejsci potřebují naši péči v každému věku. I naši psí parťáci stárnou, a proto bychom jim měli i v tomto období věnovat velkou péči, aby se měli dobře a byli spokojení. Víte, jak se o psího seniora starat a co v tomto období potřebuje? 

Psí senior - jak se starat o psího seniora?

Obsah

Kdy se z pejska stává psí senior? 

Doba, kdy se z vašeho pejska stává psí senior je induviduální. Záleží na velikost a rase pejska. Malá plemena se obecně považují za seniory od 10 let věku, střední plemena od 8 let a velká plemena od 6 let. A „oříšci“ u těch to není jednoduché určit už vůbec, obvykle se v nich ukrývá několik plemen a tedy i několik předpokladů ke stárnutí.

Většinou si ale u vašeho pejska stárnutí všimnete sami. Mění se jeho vzhled, chování, jeho reakce a zájmy o hračky a okolí. Ale to také není pravidlem, můžete mít i aktivního seniora a zřídka byste si něčeho všimli.

Obecně ale pejsek začne šedivět okolo očí, čumáku, tlapek, na bříšku a dalších místech, pohyb už nemusí být tak aktivní jako býval, zrak se mu horší, může se objevovat stařecký šedý zákal, začne hůře slyšet, takže venku musíte občas trošku hlasitěji volat, ale doma šustění pytlíku s dobrotami uslyší spolehlivě.

Psí senior - jak se starat o psího seniora?

Jak se starat o psího seniora?

Základem je teplo, krmivo, doplňky stravy, pravidelné kontroly zdravotního stavu u veterináře a hlavně mnoho vaši lásky a společných chvil!

Kvalitní krmivo

Krmivo pro psí seniory ale obecně i pro pejsky každého věku by mělo být vždy kvalitní, vyvážené. Pejskovi byste měli hlídat váhu, díky menší aktivitě mívají sklony k nadváze, pokud by pejsek začal přibírat měli byste ubrat krmnou dávku, případně změnit po konzultaci granule. Obezita je nebezpečná, zkracuje jim život, zatěžuje klouby, srdce, cévy, cukrovku a způsobuje další zdravotní problémy.

Už od štěněte by měli mít pejsci misky ve výšce hrudníku, tedy v poloze, ve které nebudou shrbení ale budou se moci krmit s hlavou v poloze, jako když stojí, aby se jim co nejlépe jedlo a pilo a ve stáří jste předešli torzi (přetočení) žaludku. 

Doplňky stravy

Pro vašeho pejska byste v každém věku měli volit vhodné doplňky stravy. Pro psí seniory doporučujeme komplex vitamínů pro seniory, vitamín B, doplňky na klouby, lososový olej na srst a kůži, a další doplňky dle pejskova aktuálního zdravotního stavu. Na našem blogu najdete také dva související články „Kloubní výživa pro psy“ a „Vitamíny a minerály pro psy“ 

Přiměřená pohybová aktivita

Pravidelná aktivita je i v pokročilejším věku pro pejsky vhodná, avšak v přiměřené míře a s ohledem na jeho zdravotní stav. Pokud pejsek miluje pobíhání s míčkem, dopřejte mu ho ale v kratším intervalu. Pokud miluje procházky, choďte s nim na procházky. Raději více krátkých než jednu dlouhou, která ho více unaví.

Kvalitní pelíšek na spaní

Psí senioři více spí, a proto dopřejte pejskovi také kvalitní odpočinek na pelíšku. Doporučujeme pejskovi pořídit kvalitní ortopedický pelíšek na spaní, aby ho nebolely klouby, neměl je otlačené a aby se mu z pelíšku dobře vstávalo. 

Pravidelné kontroly u veterináře

Se svým pejskem byste měli chodit na pravidelně kontroly k vašemu veterináři v každém věku, ale obzvlášť v tom seniorním by jste měli kontroly zdůkladnit. Návštěva je ideální alespoň jednou za půl roku. Měli byste se zaměřit na kontrolu zraku, sluchu, kloubům, zažívání, imunitě, kůži, odběru krve, kontrolu srdce a plic a další. Některá plemena, mají v souvislosti s věkem typické obtíže pro tato plemena.

Usnadněte pejskovi pohyb

Pejskovi se s věkem bude hůře chodit, dlažba, plovoucí podlaha, mu můžou klouzat. Nebezpečného pro něho bude také hodně předmětů na zemi a po schodech, vyčuhující dráty z plotu a mnoho dalšího. Zamyslete se nad tím, kde všude se váš pejsek pohybuje, projděte si ta místa a zkuste mu ten pohyb co nejvíce usnadnit. 

Na sejití ze schodů doporučujeme protiskluzové ponožky a na pohyb venku botičky. Pejsci by také měli mít venku bundu, kabátek nebo pláštěnku, v závislosti na počasí. Na toto téma jsme sepsali článek „Jak správně vybrat obleček pro psa“

Pro pejska je důležité, aby byl v teple a neprochladnul. 

Psí senior - jak se starat o psího seniora?

Hlavně s pejskem buďte co nejvíce času a hezký se o něho starejte, dopřejte mu kvalitní stáří a co nejvíce lásky. 

Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cznebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz
Líbil se Vám článek „Jak se starat o psího seniora?“ Máme pro Vás další články v naší Psí poradně. Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.