Právě si prohlížíte Pes a zima, jak se starat o psa v zimě

Pes a zima, jak se starat o psa v zimě

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Zima je tu a tak bychom si měli říct něco o tom, jak se starat o psa v zimě. Psí oblečky se pomalu začínají stávat běžnou výbavou chovatelů, ale přeci jen občas potkáme neoblečené nebo špatně oblečené psy. Víte, co vše potřebuje Váš pes v zimě? Jak se o něho starat, aby neprochladnul? A jak se starat o jeho srst a tlapky?

Obsah

Oblečky na zimu

Pejskaři by měli na svého bafana vytáhnout obleček, pláštěnku, když už prší. Většinou bývá déšť pro pejsky na srst nepříjemný a také by Vám mohl snadno prostydnout. 

Zima je nejchladnější období roku a spolu s podzimem je to také hlavní sezóna pro oblečky. Pokud chceme oblečky pro tyto roční období, měly by pejska především zahřát, chránit před vlhkem, ale zároveň, aby se nepotil. Je tedy nejvhodnější vybrat oblečky s nepromokavou vnější stranou a hřejivou vnitřní stranou. Je možné také oblečky vrstvit, ale musí to dávat smysl, takže například svetr, který zahřeje a na to pláštěnku, která odvede vlhkost a nepromokne. 

Obleček by měl pejskovi zakrývat záda a bedra, zabráníte tím nastydnutí průdušek a močových cest. Ale příliš mnoho textilií pejska může přehřát a hrozí mu nachlazení. Proto se musí volit oblečky velmi rozumně a pokud si nejste jistí, tak je dobré se poradit. Máme pro Vás také článek „Jak vybrat obleček pro psa“

Zimní prochladnutí – jak se starat o psa v zimě

V tomto období nejvíce zima rozděluje psy, kteří jsou žijící v bytě a ve městě a ty, kteří jsou celý rok venku v boudě. Pejsek, především ten bytový, Vám v zimě může snadno prochladnout. 

V zimě trpí především krátkosrstá plemena díky absenci podsady, která pejsky v zimě hřeje. Bafani by se neměli v zimně ani koupat. Držte pejska raději v dostatečné vzdálenosti od vody, zejména pokud klesnou teploty pod bod mrazu. Pejska často nekoupejte ani doma, v zimě pejsek dobře neschne a mohl by Vám venku opět nastydnout. Pejska pravidelně vyčesávejte, k tomuto tématu jsme Vám psali článek „Jak na trimování psů“ a pokud jednou za čas musíte vykoupat, používejte kvalitní a správné šampony, článek „Jak vybrat šampon pro psa“

Pejskům můžete přidávat do krmiva na hezkou srst lososový olej a vitamíny na srst. 

Pejsci, mohou mít v zimě méně pohybu a je tedy důležité více hlídat množství jejich stravy, protože nemají tolik možností pohybu a mohli by snadno tloustnout. Pejskům byste měli dávat krmivo bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a tuky. A pokud můžete, je vhodné používat také doplňky stravy a vitamíny. Napsali jsme pro Vás článek „Jak vybrat granule pro psa“

Dejte si rovněž pozor, aby pejsek nesnědl příliš sněhu. Může mu přispět k prochlazení, může v něm být zbytek posypu (soli) nebo může být pod sněhem nějaký předmět, který pejsek může sníst. 

Pejsci v bytě

Psi, žijící v bytě, si na mrazivé počasí většinou špatně zvykají. Mohou snadno prochladnout a mít z toho další problémy. Na procházkách je potřeba myslet na to, že pes v zimě musí být neustále v pohybu. Rozhodně pejska při teplotách pod nulou nenechávejte přivázaného před obchodem, když jdete nakupovat, před restaurací a dalších návštěvách, kdy by pejsek měl sedět venku, i kdyby jste si skočili jenom pro něco malého, což platí pro psy jak v bytě, tak venku! 

Pokud máte pejska v bytě, je důležité byt nepřetápět, především dlouhosrstá plemena by mohla trpět pro ně velkým horkem. Jakmile pes z přetopeného bytu vyjde ven do mrazu, zvyšuje se možnost nachlazení a dalších zdravotních problémů s tím spojených. Pokud máte v bytě chladněji, doporučujeme zejména menším plemenům na zimu pořídit termo nebo plyšový pelíšek nebo teplou deku do pelíšku nebo na místo, kde pes rád leží.

Pejsci u boudy

Pejskům, kteří žijí celoročně venku v boudách nebo v kotcích, byste měli dát boudu či jiný příbytek ideálně směrem k jihu, nemělo by do něho tolik foukat. Bouda nebo kotec by měly být dobře izolované například polystyrenem, dřevitou vlnou, případně je vystelte slámou, která dobře izoluje a nevlhne. Deky a pelíšky pejska sice zahřejí, ale jenom do doby, než navlhnou. 

Pokud klesnou teploty pod minus 10 stupňů, je vhodné vzít pejska dovnitř, například do garáže nebo do místnosti, kde je stálá teplota zhruba 7 stupňů. Neberte ale pejska žijícího celoročně venku v boudě do místnosti vytopené nad 15 stupňů, mohl by dostat teplotní šok.

Pejsky žijící v kotci je především během zimy nutné brát co nejčastěji na dlouhé procházky, aby se náležitě proběhli a dostatečně zahřáli. Ve velkých mrazech volte spíše kratší, ale častější procházky.

U venkovních psů může být dobré, když před zimou naberou i nějaké to kilo navíc, ne samozřejmě velkou nadváhu, ale případný tuk dobře reguluje teplotu v těle. V mrazivém počasí pravidelně kontrolujte misky s vodou, aby nezamrzly, je dobré pořídit speciální vyhřívané termo misky.

Pokud máte na zahradě jezírko či bazén, na zimu ho zakryjte, aby do nich pejsek nemohl spadnout. 

Pes a zima, jak se starat o psa v zimě _ tlapky

Péče o psí tlapky

Další nástrahou na pejsky žijící především v bytech a ve městě, je štěrk a posypová sůl, která dráždí nechráněné packy. Mohou se na nich tvořit ošklivé vyrážky a popraskaniny. Pejsek má tendenci podrážděné tlapky olizovat a sůl mu může způsobit zbytečné zažívací problémy, jako jsou zvracení a průjem.

Před procházkou pejskovi potřete packy vhodnou ochrannou mastí, která zabrání posypové soli proniknout do kůže.

Po návratu byste měli pejskovi tlapky umýt vlažnou vodou, osušit a případně znovu namazat. Pokud má pes dlouhé chlupy na packách, je dobré je přistřihnout, aby v nich nezůstával a nezamrzal sníh, pejskům se potom blbě našlapuje a vy budete mít v bytě vodu z tajícího sněhu.

Vyzkoušet můžete také speciální boty pro psy. Nejen, že se pejskům bude lépe chodit, ale budou mít tlapky v teple a nepopraskají mu. 

Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz
Líbil se Vám článek „Pes a zima, jak se starat o psa v zimě?“ Máme pro Vás další články v naší Psí poradně. Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.